HAP KADAR ZAMANDA DÜNYA KADAR BİLGİ.

Etkili İletişim

Etkili iletişim kurabilmek hayatımızın her alanında oldukça önem arz eden becerilerden biridir. Bazı teknikleri bilerek, farkında olarak iletişim kurduğunuzda daha etkin olabilirsiniz. Etkili iletişim becerileri çıkabilecek olası tartışmaları önlemede ya da çıkan tartışmaları çözmede fayda sağlayabilir. 

İletişim kurmak teknik bilgi ve farkındalık gerektirmeyen basit bir eylem gibi görünebilir ancak insanlar arasında gereksiz yere bu kadar çok çatışmanın çıktığını düşünecek olursak durum hiç de öyle değildir. Karşı tarafa aktarmak istediğimiz düşünceleri etkili bir şekilde aktaramadığımızda sorunlar ortaya çıkar. Dolayısıyla, iletişim teknik ve becerilerimizi geliştirmek etkili iletişim için oldukça önemlidir. 

Etkin Dinleme Nedir ve Neden Önemlidir? içeriğimizi buradan okuyabilirsiniz. 

Aşağıdaki verilen kılavuz etkili bir iletişim için gerekli stratejileri sunar:

  1. Dinlemenin Önemi

İyi bir dinleyici olmak iyi iletişim kurmanın olmazsa olmazıdır. Diyalog sırasında insanların önemli bir kısmı tek taraflı bir iletişim kurar yani genelde dinlemeden sadece konuşmaya çalışırlar ancak bu gerçek bir iletişim değildir. Ayrıca, etkin bir dinleyici öncelikle iyi bir gözlemcidir çünkü o sadece konuşulanları dinlemez; konuşulanların satır aralarını da dikkatle dinlemeye, verilen mesajı anlamaya çalışır.  

Aktif dinleme pratik yaparak geliştirilebilir. Aktif dinleme, diğer kişinin ne söylediğine yakından dikkat etmeyi, açıklayıcı sorular sormayı ve kişinin anlamayı sağlamak için söylediklerini yeniden ifade etmektir. Aktif dinleme sayesinde diğer kişinin ne söylemeye çalıştığını daha iyi anlayabiliriz.

  1. Empati

Aktif ve etkili bir dinleme, konuştuğunuz kişinin ne düşündüğünü ve hissettiğini anlamanızı gerektirir çünkü bu sayede bir arkadaş, yönetici ya da çalışanla aynı fikirde olmasanız da onların olaya bakış açısını anlamanızı ve buna saygı duymanızı sağlar. 

  1. Güven Verin 

Başarılı iletişimciler konuştukları kişilerde rahatlık ve güven oluştururlar. Bunu beden dilini, yüz ifadelerini, ruh hallerini, ses tonlarını bilinçli bir şekilde kurulan iletişime uyumlandırarak yaparlar. Hoşgörü sahibi görünen ve beden dilini iyi yansıtabilen bir kişi zorlayıcı iletişim durumlarının üstesinden daha başarılı bir biçimde gelecektir. 

  1. Sessizliğin Gücünden Faydalanın

Başarılı iletişimciler, iletişim sırasında duraklamalar yaparak hem önemli bilgiler elde ederler hem de bir iletişimi niteliksiz kılan boş ve gereksiz konuşmaları da engellemiş olurlar. Verilen bir cevaba hemen cevap vermek yerine sessizliğin gücünü kullanarak dinleyicinin tam olarak ne istediğinden daha emin hale gelirsiniz. Yani iyi bir iletişim için çok fazla konuşmak diyaloğun net ve anlaşılır olmasını engeller dolayısıyla konuşma esnasında sessizlik molalarına önem verin ve ne söylemek istediğinizi her zaman düşünün. 

  1. İnsanlara Merak Duyun

İletişim kurduğunuz insanlara karşı meraklı olduğunuzu göstermek oldukça etkilidir. Konuştuğunuz insanlara karşı doğal bir ilgi geliştirmek karşılıklı saygıyı ve iletişiminizin daha da gelişmesini sağlayacaktır. Etrafınızda iletişim halinde olduğunuz insanlar hakkında daha fazla şey öğrenme edinme isteği onlara çekici gelecektir ve bu daha sağlıklı ve derin iletişim kurmanıza olanak verecektir. 

  1. Geri Bildirimin Önemi

Konuşulan konunun karşılıklı olarak anlaşıldığını teyit etmek yani geribildirim vermek ve almak etkili bir iletişimde önemlidir. Geri bildirim, mesajın net bir şekilde iletildiğini doğrulamanız açısından faydalı olacaktır. İletişim esnasında yanlış anlamaların olma olasılığı yüksektir ve bundan kaynaklanan problemleri engellemek adına geri bildirimleri dinlemek, geri bildirimin mesajından emin değilsek sorular sormak etkili bir iletişim için gereklidir.  

Koronavirüs Nedeniyle Evden Çalışanlara 8 Online Toplantı Aracı’nı sizler için derledik. Detaylar için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

  1. Olumlu Olun

Konuşma sırasında olumlu bir tavır sergilemek iletişimin verimli geçmesine zemin hazırlar. Sert ve ego-bazlı iletişim tarzı amaçlanan mesajın verilmesi ya da alınmasını engeller, iletişimde kişiler etkin olmaktan çıkar, birbirlerine kapalı hale gelirler. 

  1. Mizahın Etkili Gücünden Faydalanın

Özellikle iletişimi yumuşatmak istediğiniz zamanlarda mizahın gücünden faydalanmak gerilimi azaltarak kurulmak istenen etkin iletişime tekrar yumuşak bir geçiş yapmanıza olanak verir. 

  1. Göz Kontağı Kurmak

Başarılı bir göz teması iletişimin verimliliği açısından önemlidir ve iyi bir iletişimci göz kontağında dengeyi yakalayabilmiş kişidir; ne aşırı göz teması kurarlar ne de herhangi bir göz temasından kaçınırlar. Dinlerken karşıdaki kişinin gözlerinin içine bakarak dinlemek karşıdakini etkin ve önemseyerek dinlediğinin bir ifadesidir.

  1. Aşırı Bilgi Yüklemesinden Kaçının

Etkili bir iletişim, bilgi akışının kişiler arasında uygun şekilde işlenebilmesi demektir. Dinleyiciye peş peşe bilgi vererek kişiyi bilgi bombardımanına tutmak, kişide bilgi almaktan ziyade bunalma yaratabilir. Farkında bir iletişimci, konuştuğu kişiyi çok fazla bilgi ile negatif olarak etkileyip etkilemediğinin farkında olur. Kısa ve öz bilgi verir ve böylelikle dinleyen kişiyi aşırı bilgiye boğmadan mesajını vermiş olur.