HAP KADAR ZAMANDA DÜNYA KADAR BİLGİ.

stresle başa çıkma

Stres ve kaygı çoğu insan için ortak deneyimlerdir. Eğer siz de yüksek düzeyde stresle yaşayan biriyseniz, tüm sağlığınızı riske atma olasılığınız da yüksektir. Stres, sağlıklı düşünme, etkin çalışma ve hayattan zevk alma gibi meziyetlerinizi azaltır. Ancak güzel haber şu ki, stresle başa çıkma konusunda sandığınızdan çok daha fazla kontrole sahipsiniz. Stresle nasıl başa çıkacağımız hayatımızda uyguladığımız etkili stres yönetimine bağlıdır. Bazı stres yönetimi yöntemleri size dengeli bir yaşam, baskı altında kalma ve zorluklarla doğrudan başa çıkma esnekliği sağlar. Aşağıdaki stres yönetimi ipuçları bu esnekliği edinmenize yardımcı olabilir;

 • Bir stres günlüğü başlatın

Stres günlüğü tutmak hayatınızdaki düzenli olarak yer alan stres faktörlerini ve bunlarla başa çıkma yönteminizi belirlemenize yardımcı olabilir. Günlükte stresinize neyin sebep olduğu, fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğiniz ve buna nasıl tepki verdiğiniz, kendinizi iyi hissetmek için yaptığınız şeyleri detaylıca yazın. 

 • “Hayır” demeyi öğrenin

Sınırlarınızı bilin ve her durumda bunlara bağlı kalın. Özel ya da iş hayatınızda yapabileceğinizden daha fazlasını üstlenmek stres yaratır. “Yapılması gerekenler” ile “zorunluluklar” arasında ayrım yapın ve gereksiz işlere hayır demeyi bilin. 

 • Farkındalık alıştırması yapın

Farkındalık, sizi şimdiki ana odaklar. Farkındalığa dayalı stres azaltma, yoga ve meditasyon dahil olmak üzere farkındalığı artırmak için çeşitli yöntemler vardır. Yapılan bir araştırmaya göre farkındalık benlik saygısını artırmaya yardımcı oluyor ve bu da anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltıyor.

 • Duygularınızı içinize atmak yerine ifade edin

 Bir durum ya da bir kişi sizi rahatsız ediyorsa endişenizi açık ve saygılı bir şekilde iletin. Duygularınızı dile getirmezseniz bu zamanla kızgınlık oluşturur ve haliyle stresiniz de artar. Uzlaşmaya niyetli olun. Birinden davranışını değiştirmesini istediğinizde, aynı şeyi yapmaya istekli olun. 

 • Gülün

Gülme esnasında stresli hissetmek zordur. Gülmek strese olan tepkinizi hafifletir, kaslarınızı gevşeterek gerginliğinizi giderir. Kahkaha atmak bağışıklık sisteminizi ve ruh halinizi iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Komik TV programları ya da filmler ya da sizi güldüren arkadaşlarla takılmak sizde fark yaratacaktır.

 • Sorunlara farklı bir bakış açısı getirin.

Stresli durumlara daha farklı ve olumlu bir açıdan bakmaya çalışın. Bir trafik sıkışıklığında öfkelenmek ve strese girmek yerine, bu durumu bir mola verme ve en sevdiğiniz radyo istasyonunu dinleme ya da yalnız zamanın tadını çıkarma fırsatı olarak görün.

 • Nefes teknikleri öğrenin

Stres sırasında stres hormonlarının salınımıyla beraber kalp atışımız hızlanır, daha hızlı nefes almaya başlarız. Derin nefes egzersizleri, gevşemeyi kontrol eden parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirmenize yardımcı olabilir. Derin nefes egzersizlerini öğrenmek ve uygulamak farkındalığınızı nefesinize odaklayarak onu daha yavaş ve derin hale getirir. 

 • Kontrol edemeyeceğiniz şeylere odaklanmayın

Kontrol edilemeyen kişi ve durumları kontrol etmeye çalışmayın. Hayattaki çoğu şeyin kontrolünüz dışında olduğunu kabullenin. Onlara odaklanmak ve kontrol etmeye çalışmak yerine, sorunlara tepki verme şekliniz gibi kontrol edebileceğiniz durumlara odaklanın.

 • Ertelemekten kaçınmayı öğrenin

Stresi azaltmanın başka bir yolu da ertelemeyi bırakmaktır. Bir şeyleri sürekli ertelemek sağlığınızı ve uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyen strese neden olabilir. Bunun için bir yapılacaklar listesi alışkanlığı edinin. Kendinize gerçekçi son tarihler verin ve listede yazanlara uyun.

 • Affetmeyi öğrenin 

Kusursuz bir dünyada yaşamadığımızı ve insanların hata yaptığını kabullenin. Sürekli olarak hissettiğiniz kızgınlıklardan kurtulun. Bağışlayarak yolunuza devam edin ve bu sayede kendinizi negatif enerjiden arındırın.

 • Harekete geçin

Fiziksel aktivite çok büyük bir stres savardır ve bundan yararlanmak için sporcu olmanıza ya da spor salonunda saatler geçirmenize gerek yoktur. Egzersiz, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin salgılar ve günlük kaygılarınızdan sizi arındırır.

 • Aromaterapinin gücünden faydalanın

Ruh halinizi iyileştirmek ve stresinizi azaltmak için koku kullanmak aromaterapi olarak adlandırılır. Çalışmalar, aromaterapinin kaygıyı azaltabileceğini ve uykuyu iyileştirebileceğini göstermektedir. Esansiyel yağlar kullanmak ya da kokulu bir mum yakmak, stres ve endişe duygularınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.