HAP KADAR ZAMANDA DÜNYA KADAR BİLGİ.

Piyasaya çıktıktan sonra Mark Manson’ın “Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı” en çok bilinen kişisel gelişim kitaplarından biri haline geldi. Genel olarak kitabın vermek istediklerine baktığımızda, kitap düşünce süreciniz, değerleriniz ve öncelikleriniz hakkında netlik kazanmanıza yardımcı oluyor. Kitabın verdiği mesajlar nelerdir, inceleyecek olursak;
• Duygularınızı kontrol eden değerleri keşfedin
Bir olay olduğunda ne hissettiğinizi ve neden öyle hissettiğinizi fark etmek sizde bir öz farkındalık oluşturur. Hissettiğiniz duyguya neyin sebep olduğunu fark edin. Bu duygu durumunu nasıl bir olay ya da insan tetikledi? Bunu incelemek otomatik olarak bağlandığınız inanç ve yargı ölçütlerinize hangi bilinçsizce oluşturduğunuz bir değerinizin neden olduğunu ortaya çıkarabilir.
Değerlerinizde bilinçli olarak yaratacağınız bir değişim yaşamınızı kökten değiştirebilir. Manson, kitabında bu konuyla ilgili müzisyen Pete Best’in hikayesini paylaşıyor. Pete, Beatles dünya çapında ünlü olmadan hemen önce gruptan atıldı ve dolayısıyla bir süreliğine çok mutsuz yaşadı. Bir süre sonra değerlerini şöhretten bağlılığa dönüştürdü ve büyük, mutlu bir aile kurdu. Çok daha sonra Beatles’tan atılmanın başına gelen en iyi şey olduğunu bile söyledi. Kendine göre daha iyi değerler seçmek, hayatını nasıl ölçtüğünü değiştirdi.

• Ölüm Bilgeliği: Sonunda Öleceğinizi hatırlayarak Değerlerinizi Arındırın
Manson kitabında, gençken bir hedefi olmadığını, kötü alışkanlıkları olduğunu, zorluklardan sürekli kaçtığını yani temel olarak yaşamaktan korktuğunu ifade ediyor. Sonra bir gece bir partide yakın arkadaşı Josh’un ölümüne tanık oluyor ve bu noktada hayatının akışı değişiyor ve bu olay nedeniyle kötü alışkanlıklarını iyi olanlarla değiştiriyor, kendini ortaya koyup yeni insanlarla tanışıyor ve kitap okumaya başlıyor. Ölüme bu kadar yakın olmak, Manson’ın hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu anlamasını sağlıyor dolayısıyla biz de değerlerimizi netleştirmek ve hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu anlamak için ölümü hatırlayabiliriz.

• Hayatta Acı Çekmek Kaçınılmazsa Tercih Ettiğiniz Acıyı Seçin
İnsan olarak bizler hayatlarımızda artık sorunların ve mücadelelerin olmadığı bir noktaya gelmeyi hayal ederiz ancak ne yazık ki böyle bir şey gerçekten olmaz çünkü sorunlar asla bitmez; sadece farklı sorunlara geçeriz. Öyleyse sormamız gereken asıl soru şu değildir: Mücadeleden ve sorunlardan nasıl kaçınabilirim? Manson’a göre sormamız gereken büyük soru şudur: Hangi mücadeleyi vermek, hangi zorlukları yaşamayı tercih ediyorum? Bu soruya vereceğiniz cevap sizi uzun vadeli tatmin, mutluluk ve başarıya yönlendirecektir.

• Ortalama Olduğunuzu Kabul Edin
Herkesten farklı ve istisnai olmadıklarını kabul etmek özellikle bazı insanlar için çok zordur ne var ki hepimiz çoğu şeyde ortalamayız ve bunda da bir sorun yoktur. Diğer insanlardan özel olmadığımızı kabul ederken, günlük hayatımızın, ilişkilerimizin ve işimizin tadını çıkarmaya devam edebiliriz. Manson’a göre bu bakış açısına sahip olmak zayıf yönlerimizi gerçekçi olarak tanımamıza olanak sağlar ve bizler bu doğrultuda kendimizi zaman içinde geliştirebiliriz ve ironik olarak insanların herhangi bir beceride gerçekten istisnai olmalarını sağlayan bu alçakgönüllü ve farkında tutumdur.

• Kişisel Deneyimlerinizi Kabul Etmek Önemlidir
Hayatta yaşadığınız deneyimler size özeldir, benzersizdir dolayısıyla bu deneyimlerin biricik olduğunu kabul etmek kendinizi kabul etmek ve değer vermektir. Deneyimlerinize önem vermeyip onları görmezden gelmek, kendinizi sürekli başkalarının deneyimleri doğrultusunda onlarla karşılaştırmak bu size özel deneyimlerden en iyi şekilde yararlanmanızı, onlardan öğrenmenizi ve dersler çıkarmanızı engelleyecektir.

• Uyum Sağlama Konusunda Endişelenmeyi Bırakın
Hayata, insanlara uyum sağlayabilmek tabii ki de olumlu bir durumdur ancak uyum sağlamanın da bir dengesi vardır, uyum sağlamak herkes gibi olmaya çalışmak değildir, kendiniz gibi olamamak benzersizliğinizi gizler ve bu da memnuniyetsizliğe neden olur. Özgünlüğünüzü kabul etmek sizi mutluluğa götürecektir.

• Olumsuz Deneyimler Yararlı Olabilir
Hayattaki her şey, hatalarımız ve kötü deneyimlerimiz de dahil olmak üzere bize önemli dersler verir. Olumsuz deneyimlerimiz sayesinde bizim için neyin önemli olduğu ve olmadığını kavrayıp, nereye gittiğimiz hakkında çok şey öğreniriz. Bu korkunç deneyimler bizi daha büyük ve daha iyi şeylere yönlendirmeye yardımcı olur, bu yüzden onları göz ardı etmemeli veya onlardan kaçınmamalıyız; bunun yerine, onları kucaklamalı ve şu anda öyle görünmese bile faydalı olduklarını anlamalıyız.

• Mutluluğu Aramayı Bırakın ve Onun Zaten Var Olduğunu Fark Edin
Sürekli bir mutluluk arayışı içinde olduğumuz ve mutluluğu yaşadığımız hazlarla karıştırdığımız müddetçe gerçekten uzun vadede mutlu olamayız. Yaşamdan memnun olmak için sürekli aramayı bırakabilirsek onun zaten bizde olduğunu anlayacağız.

Kaynaklar:
https://medium.com/@memoonazaib/8-lessons-from-the-book-the-subtle-art-of-not-giving-a-f-ck-521186098094