HAP KADAR ZAMANDA DÜNYA KADAR BİLGİ.

Senaryosu aslında 10 yıl önce yazılan ve Netflix’te dünya çapında 111 milyon izleyiciye ulaşmadan önce Squid Game’in stüdyolar tarafından fazla gerçekçi olmaması nedeniyle defalarca reddedildiğini biliyor muydunuz? İnsanın açgözlülüğünü, para hırsının hayatları nasıl mahvedebileceğini çarpıcı bir biçimde anlatması ve dizi içindeki insanların verilen süre içinde uyumlu bir şekilde stratejiler oluşturmaları gerektiğini yoksa eleneceklerini anlatan diziden çıkarılabilecek dersler var. İş hayatında liderler oyunculardır ve bu liderler arasında kim en iyi stratejiye sahipse şampiyon o olur. Diziden ne gibi iş dersleri çıkarılabileceğini inceleyelim:

1. İzlemeyi bilin ve uyum sağlayın
Dizinin ilk oyununda oyuncuların dev bir robot bebek tarafından hareket ederken yakalanmadan bitiş çizgisine doğru ilerlemeleri gerekiyor. Oyunculardan neredeyse yarısı çok hızlı hareket ettikleri ve panikledikleri için kırmızı ışık yandığında eleniyor. Hayatta kalabilenler etrafında olup bitenleri mümkün olduğunca sakin izlemeyi başarmış ve ona göre davranabilmiş kişiler oldu. İş hayatında da özellikle bir kriz durumunda çevrenizdeki değişen durumları sakince gözlemlemek ve bu doğrultuda hamleler yapmak önemli olacaktır.

2. Hayatta her zaman seçeneğe sahip olduğunuzu bilin
İlk oyundan sonra birçok oyuncu oynamayı bırakmak istediğini ifade etti. Bu durum hayatta her zaman bir seçeneğiniz olduğunu göstermesi açısından dikkate değer. Etrafınızdaki koşulları seçmemiş olabilirsiniz ama onlara nasıl tepkiler vereceğiniz sizin elinizdedir. Durumlar ne kadar iç karartıcı görünse de alternatif bir yol bulunur.

3. Azim çok şey ifade eder
Bu dizi senaryosu 10 yıl önce yazıldı ve bugünkü durumuna gelmeden önce birçok yapımcı tarafından beğenilmedi. Dizinin yaratıcısı Hwang Dong-hyuk daha ilk birkaç reddedilişinde pes etseydi bugün kimse dizinin varlığından bile haberdar olmayacaktı. Bu durum, ne kadar uzun sürerse sürsün, hedeflerimizden asla vazgeçmememiz gerektiğini hatırlatan güçlü bir mesajdır.

4. Strateji ve ekip çalışması, zeki olmaktan daha önemlidir
Dizideki en zayıf kişi yaşlı bir adamdı ama ekibinin kazanmasını sağlayan en iyi stratejiyi belirledi. Ekibindekilere ipin etrafında dönüşümlü olarak nasıl pozisyon almaları gerektiğini, arkaya yaslanmaları ve daha güçlü bir rakibi hayal kırıklığına uğratmak için ilk 10 saniye boyunca karınlarını olabildiğince yükseğe itmeleri gerektiğini söyledi. Strateji ve ekip çalışması, ekibinizin başarısını sağlamada önemlidir ve daha zeki ve güçlü olanları geride bırakmanızı sağlayabilir.

5. Benzersiz olmak fark yaratır
Bu dizinin olay yaratmasının ana etkenlerinden biri statükoya meydan okuyarak, birbirinin aynı olan içeriklere büyük fark atarak izleyiciyi şok etmeyi hedeflemesi ve bunu başarmasıdır. Bu bize şunu gösteriyor ki, sınırları zorlayan ve insanları şaşırtan içerikleri iş stratejilerimizde kullanabiliriz.

6. Kapsayıcılık kazanmanıza yardımcı olur
Dizide bir oyun sırasında oyunculardan çift oluşturmaları istendi ancak bir oyuncu zayıf bulunduğu için kimse tarafından tercih edilmedi. Tercih edilmeyen oyuncu şaşırtıcı bir biçimde otomatik olarak bir sonraki mücadeleye geçti. Kore kültüründe özel bir beceri kazandırılmak istenen grubun en zayıf halkasını tanımlamak için çocuk oyunlarında “kkakdugi” diye bir kavram vardır ve burada amaç çocuklara düşünceli olmayı ve bir kişi ne kadar zayıf veya farklı görünürse görünsün herkesi oyuna dahil etmeyi öğretmektir, böylece herkes oyuna bir şeyler katıp oyunu ileri taşıyabilir ve oyundan birlikte yararlanabilir. İş hayatında da zayıf görünenlerin gruba nasıl katkı sağlayacağını asla bilemezsiniz, önyargılardan arının.

7. Bir lider olarak ekip üyelerinin fikirlerini dinleyebilmek
Dizide lider olan Ji-Hun rakipleri tarafından kırılmaya başlandığında, ekibindeki Sang-Woo’nun stratejisini ifade etmesine izin verdi ve onun planını dinledi. Bunun liderler ve işletmeler açısından önemine bakacak olursak, özellikle şirkette kritik bir durum yaşandığında ekip üyelerinden gelen fikirlere açık olmak ve fikirleri dinlemek farklı bakış açıları ve çözümler yakalayarak krizden çıkışınızı sağlayabilir.