HAP KADAR ZAMANDA DÜNYA KADAR BİLGİ.

İş yaşamında şöyle ifadeleri mutlaka duymuş ya da siz de kullanmış olabilirsiniz “İhtiyacım olan tek şeyin biraz daha özgüven olduğu söylendi”, “Keşke kendime daha fazla güvenebilseydim.” Belki patronunuz, belki ekip arkadaşınız işle ilgili herhangi bir nedenden dolayı böyle geribildirimlerde bulundu. Peki gerçekten asıl sorun bu mu yoksa özgüvenden daha önemli olan bir şeyi atlıyor olabilir miyiz? Asıl atlanmaması gereken bu şey de CESARET olabilir mi? Yazar Anaïs Nin’in de söylediği gibi: “Hayat kişinin cesaretine göre genişler ya da daralır.” Bu söz kariyeriniz için de geçerlidir. Güven duygusunu edinmeye çalışmaktansa cesur ve kararlı adımlar atmaya odaklanmak önceliğimiz olabilir.

Güven nedir?
Güven bir duygudur ve duygular değişir, onları her zaman kontrol edemeyebilirsiniz. Güven sizden ne yapmanız istendiğine bağlı olarak değişebilir; örneğin, yemek yapma becerinize tamamen güveniyorken, ütü yapma becerinize güvenmeyebilirsiniz. Güven yine zamana göre de değişebilir; yirmili yaşlarda sırt çantanızla Avrupa gezisine çıkmak konusunda kendinize güvenirken bu durum ellili yaşlarda hiç de güven verici olmayabilir. Yani tıpkı duygularımız gibi güven de koşullara bağlı olarak değişebilir ve doğal olarak bunları kontrol edemeyebiliriz.

Cesaret nedir?
Cesaret bir niteliktir. Cesursanız, duygu durumlarınız sizi etkilemez; korksanız bile bir şeyler yaparsınız. Cesur olduğunuzda endişeden kıvransanız bile o konuşmayı yapar, alamayacağınızdan korksanız bile o terfi için kendinizi öne atarsınız. Cesaret hayatınızı nasıl yaşamak istediğinize yönelik kararlar vermenize yardımcı olan bir değerdir. Zihniniz sizi bir şeyi yapmama konusunda uyarsa bile kalbinizin sesini dinlemeniz için size rehberlik eder.

Dolayısıyla güven beklemek yerine cesaretle hareket etmek isteklerimizi ertelemeden gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır. Şimdi cesaretle hareket edin ve yeni deneyimler kazanıp gerçek yolunuzda ilerlerken, diğer tüm düşünceleriniz ve duygularınız gibi güvenin de akıp gitmesine izin verin.

Kaynaklar:
https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2019/05/16/courage-based-confidence-and-why-you-need-it/?