HAP KADAR ZAMANDA DÜNYA KADAR BİLGİ.

Çalışanların Güçlü yanları

Çalışanlarınızın Güçlü Yanlarını Ortaya Çıkartacak 5 Soru

Çalışanlarınızı güçlü ve zayıf yönleriyle tanımak, şirket içindeki plan ve düzenlemelerinizi yaparken ve hangi kariyer yollarını izleyeceğinize karar verirken önemlidir. Bir liderin çalışanlarının potansiyelini ortaya çıkarması onların güçlü ve zayıf yönlerini belirlemesiyle kolaylaşır. Liderin yapacağı bu türden çalışmalar onun daha düzgün kararlar almasını ve en önemlisi her çalışanının şirket içinde daha başarılı olmasını sağlar. Çalışanların zayıflıklarının üzerine gidip onları geliştirmekten ziyade en güçlü yönlerin belirlenmesi ve geliştirilmesine şirketler daha da önem vermeye başladı. 

Burada amaç, hangi konuda iyi olduklarının farkında olan ve bunu ifade etmeye istekli öz farkındalığına sahip çalışanları artırmaktır. Çalışanlara, başarısız olsalar bile güçlü yönlerini ifade etmeye çalışmakta özgür oldukları bir ofis ortamı yaratmak onlarda da bir minnet duygusu yaratacak ve daha verimli çalışmalarını sağlayacaktır. 

Güçlü yönlerinin farkında olup bunu şirket içinde kullanan bir çalışan;

  • İşe her gün istekli bir şekilde gelir ve çalışmaya hazır bir görüntüsü vardır.
  • İşini tutkuyla yapar ve dolayısıyla işle ilgili konuları düşünmekten ve bununla ilgili eylemler içinde olmaktan kendilerini alamazlar.
  • En iyisini yapmak için çaba gösterirler.
  • İşini sevdiği için içsel motivasyonu gelişmiştir, dışarıdan gelecek bir motivasyona ihtiyaç duymadan çalışırlar.

Bir lider de herkeste bulunan ama belki de henüz açığa çıkmamış güçlü yönleri tespit etmelidir zira tutkuyla güçlü yanlarına odaklanarak iş yapan çalışanların daha az zamanda daha kaliteli iş yapmaları da kaçınılmaz olacaktır. Güçlü yanların ortaya çıkıp kullanılabilmesi için öncelikle liderlerin çalışanları hakkında birtakım soruları kendilerine, şirketteki diğer kişilere sormaları ve bu işe emek harcayarak yoğun bir gözlem içine girmeleri gerekir. Bu sorulardan ilki;

  • İşimde kendime özgü güçlü yönlerimi kullanma fırsatım oluyor mu?” sorusunu çalışanlara sormak olmalıdır. 

İnsanlar iş yerlerinde kendine özgü doğal yeteneklerini ve güçlü yanlarını kullanabildiklerinde kendilerini güçlü ve işe yarar hissederler. Böylelikle çalıştıkları kuruma da daha fazla katkı sağlamış olurlar ve gerçekten severek, yaptıkları işe kendilerini tamamen vererek çalışırlar. Diğer bir sorulması gereken soru da şu olmalıdır;

  • Yaparken zamanın farkında olmadığım işler nelerdir?

Çalışanlarınızı düzenli olarak gözlemlediğinizde onların yaptıkları bazı işlere kendilerini kaptırmış ve o işle bütünleşmiş olduklarını görürsünüz. Yaparken zamanın bile farkında olmayan “akışta” olan bir çalışan, güçlü yanını kullanabilen bir çalışandır ve ekipte ne kadar çok böyle insan varsa bu çalışanlar şirketi daha da iyiye götürürler. 

  • İnsanlar neyde çok iyi olduğumu söylerler?

Bir lider olarak ekip içindeki çalışanların birbirlerini hangi konularda takdir ettiklerini gözlemlemek faydalı olacaktır. Örneğin; bir çalışandan sürekli ayrıntılara çok dikkat edebildiği için ayrıntı gerektiren işleri talep etmek o çalışanın güçlü bir özelliğinin fark edilmiş olmasıdır. Dolayısıyla bir ekip lideri olarak çalışanlarınızın güçlü yönlerini keşfetmek açısından önemli bilgilere ulaşmanızı sağlayacak güzel bir sorudur.

  • Tekrar tekrar yapsam sıkılmam dediğin iş nedir?

Çalışanınızın şu anki işinde nelerden hoşlandığı sorusunu sorarak güçlü yanını öğrenebilirsiniz ve bu soruya verilen yanıt çalışanın çok sevdiği ve iyi becerdiği işleri ne sıklıkta yaptığıdır. Çalışanın iş dışında da neleri tutku duyarak yaptığını bilmek onlara şirketteyken daha farklı ve başarıyla yapabileceği görevler vermemizi sağlar.

  • Şirket içinde insanlara danışın

Çalışanlarınızın güçlü yönlerini görmede başka insanlardan destek alın. Birbirilerini tanıyan ekip üyelerine birbirlerinde güçlü olarak gördükleri şeyleri doğrudan sorun. Sizin de gözlemlediğiniz bazı yönleri doğrulayabilirler ve görmediğiniz güçlü yanları görmenize yardımcı olabilirler.