HAP KADAR ZAMANDA DÜNYA KADAR BİLGİ.

nefes al

Merhaba sevgili dostlar!

Herkese mutlu günler dilerim. Şöyle derin bir nefes almaya  ve hareket etmeye ne dersiniz? 

Gün boyu masa başında oturuyoruz ve siz, değerli ofis çalışanları için hazırlamış olduğum yazıyı okumaya devam ettikçe, evet tam olarak şu anda, rahatlamaya başlayacaksınız.

Şaşırmayın, ufacık bir gülümseme ile şu anda bile bir moladasınız.

İlk önce bilgisayar karşısında otururken oturuşumuza dikkat etmeliyiz . Tamamen sırt kaslarımız dik konumda olmalı ve bunun için bel destekli ve kalça destekli olan sandalye yastıklarını unutmamalıyız. Aynı zamanda masadaki oturuşumuzun açıları için herkesin boyuna göre sandalyesini ayarlaması gerekir. Detaylara boğmadan sizi, şöyle sırtınızı geriye yaslayın ve gözlerinizi kapayın.  Şimdi, şu an! Evet, burnunuzdan derin bir nefes alın, içinizden dörde kadar sayın ve  nefesinizi tutun,  tüm kaslarınızın, zihninizin gevşediğini hissederek  tuttuğunuz nefesinizi ağzınızdan dörde kadar sayarak geri verin.

Bu yaptığımız sadece kısacık bir molaydı. Fakat; sizi rahatlatacak, anlık stresinizi alırken nefes farkındalığınızı artıracaktır.

Sonra her seferinde oturuşunuza dikkat edin ve bu nefes  farkındalığını işe başlamadan önce, iş esnasında, anlık stresli olduğunuz zamanlarda aklınıza getirin ve egzersizi gün içinde üç ya da dört kez tekrarlayın. Nefes alma egzersizini bilinçli olarak yaparsanız zihin serotonin hormonu salgılamaya başlayacak ve beden & zihin dengesini bulacaktır. Doğru nefes ile mutlu çalışanlar ☺

Evet bu küçük bir başlangıçtı, bir sonraki yazımda diğer teknikler ve egzersizlerle buluşmak üzere.

Tuğba Turunç

Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Rekreasyon Bölümü’nden mezun olmuştur. Pilates, Reformer pilates, Hamile Yogası, Yoga & Meditasyon, Yürüyüş Anatomisi, Anatomi, fizyoloji ve kişisel fizyolojik rahatsızlıklar sakatlanmalar üzerine eğitimler almıştır. Aynı zamanda uluslararası birçok farklı spor dalında da eğitim ve sertifika almıştır. Genetic Trainer Akademisi’nde okumuş ve uzman Genetic Trainer olmuştur. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde sosyal sorumluluk projesinde egzersiz ve egzersiz anatomisi ile ilgili eğitim vermektedir. Aynı zamanda şirketlere özel koçluk yapmakla birlikte bireysel yaşam koçluğu yapmaktadır .TT Sport House kurucusu ve yöneticisidir.