HAP KADAR ZAMANDA DÜNYA KADAR BİLGİ.

alibaba depo resmi

Alibaba’nın kurucusu kimdir? Jack Ma, Çin’in en büyük şirketi Alibaba’nın sahibi ve dolayısıyla da ülkenin en zengini olan iş insanıdır. Komunist olan Çin’de fakirlik içinde büyüyen, üniversite giriş sınavlarında birkaç defa başarısız olan, başarıya ulaşmadan önce birçok işten reddedilen Jack Ma kimdir ve nasıl bir hayat hikayesiyle bu zamana gelmiştir?

Jack Ma, nam-ı diğer Ma Yun, 15 Ekim 1964’te Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou’da dünyaya geldi. Ailesinin durumu iyi değildi. O ve ailesi, komünist Çin’in Dünya’nın geri kalanından izole edildiği bir dönemde büyüdüler. Jack’in yetiştiği yer olan Hangzhou ABD Başkanı Richard Nixon’ın 1972’deki ziyaretine kadar kendi halinde bir şehirken, başkanın ziyaretiyle turistlerin merkezi haline geldi ve Jack Ma bu durumu fırsata çevirerek turistlere İngilizce dersleri karşılığında şehir turları düzenledi.

Ma’ya göre ilerlemesinin tek yolu eğitimdi ve dolayısıyla üniversiteye girmek için başvurdu ama giriş sınavında iki kez başarısız oldu. En sonunda üçüncü denemeyi geçerek Hangzhou Öğretmen Enstitüsüne girdi ve 1988’de mezun oldu. KFC de dahil olmak üzere başvurduğu birçok işten ret aldı. Sonunda İngilizce öğretmeni olarak kariyerine başladı ancak ayda yalnızca 12 dolar kazanıyordu. 1995’te ABD’ye yaptığı bir seyahat sırasında ilk kez internetle tanıştı ve buna hayran kaldı. Çin içinde bir internet şirketi kurmaya karar verdi.

Konuyla ilgili birkaç başarısız girişimden sonra 17 tane arkadaşını dairesine topladı ve onları “Alibaba” adını verdiği bir çevrimiçi pazar platformuna yatırım yapmaya ikna etti. Sitede, ihracatçılara müşterilerin doğrudan satın alabileceği ürün listeleri yayınlaması sağlanıyordu. E-ticaret sitesi kısa sürede dünyanın her yerinden üye çekmeye başladı ve 1999’da Alibaba Goldman Sachs’tan 5 milyon dolar, bir Japon telekom şirketi olan SoftBank’tan ise 20 milyon dolar yatırım aldı ve yine 2005’te Yahoo Alibaba’ya şirketin yaklaşık %40 hissesi karşılığında 1 milyar dolarlık yatırım yaptı. Sahip olduğu şeyin para değil, halkın güveni olduğunu söyleyen Ma, 2014’te Alibaba’yı halka açtı. Şirketin 150 milyar dolarlık halka arzı, New York Menkul Kıymetler Borsası tarihindeki ABD borsasına kayıtlı bir şirket için en büyük teklifti. 

Halka arz, Ma’yı Çin’in en zengin insanı yaptı belki ama o mütevazı hayatına devam etti. Kung fu romanları okumayı ve yazmayı, poker oynamayı, meditasyon yapmayı ve tai chi yapmayı seviyor. Tai chi’nin farkındalığını yaymak için Jet Li ile takım kurdu. Aile hayatıyla ön planda olmak istemeyen Ma öğretmenlik yaparken yine bir öğretmen olan eşiyle tanıştı ve 80’lerin sonunda mezun olduktan sonra evlendi ve iki çocuğu oldu.

Alibaba ayrıca yıllık yetenek gösterilerine de ev sahipliği yapıyor ve Ma da şovmen olarak bu etkinliklerde yer alabiliyor. Bir şirketin yıldönümü etkinliğinde, 20.000 Alibaba çalışanının önünde bir performans için punk rocker kılığına girmişti.