İşimiz, işinize yarayacak eğitimi vermek.

Satışta Pazarlık Taktikleri

Kategori
İletişim
Eğitmen
Ali Kirman
0 Değerlendirme

Eğitim Açıklaması


Hap Bilgisi

Hap Adı: Taktiksel

Ne İşe Yarar: Satış görüşmesi sırasında karşılaşılan taktikleri fark etmeyi, bu taktikleri bertaraf etmeyi ya da karşı taktik geliştirmenin yollarını sunar, zararlı veya kârsız satıştan korunmayı sağlar.

İçeriğindeki Etkin Maddeler: Satış süreci, satışta kullanılan pazarlık taktikleri, bu taktiklerin çeşitleri, karşı taktik geliştirme becerisi, müzakere ilkeleri.

Uygunluğu: Kurumsal satış uzmanları, satış ekibi, kurumların satış birimi, satışa yeni başlayanlar için uygundur.

Faydaları

Ali Kirman “Taktiksel” isimli Hap Eğitim ile karşılaşabileceğiniz pazarlık taktiklerine karşı bağışıklık geliştirmenizi sağlar. Bugüne kadar yapmış olduğu binlerce satıştan kazandığı deneyimlerin ışığında, kötü niyetli taktiklerle etkili biçimde nasıl başa çıkacağınızı gösterir ve karşı taktik geliştirebilme becerisi edinmenize yardımcı olur.

Bu Hapımız Sayesinde:

  • Satış görüşmeleri sırasında satın alan kişinin, istediği şartlarda satışı gerçekleştirebilmek için satıcı üzerinde uyguladığı taktikleri tanıyacaksınız.
  • Satıcı üzerinde uygulanan taktikleri fark ederek tavizlerden ve kârsız satışlardan kurtulma fırsatını yakalayacaksınız.
  • Bu Hap Eğitim ile pazarlık taktiklerinin öğrenerek uygulamalı olarak karşı taktik geliştirme becerisi edineceksiniz.
  • Satışla el ele yürüyen müzakere süreci konusunda derinlemesine bir bilgiye sahip olacak ve müzakerenin 5 temel ilkesini öğreneceksiniz.
  • Satış sürecinde sizi zorlayan koşullarda duygularınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenerek, koşulları ve durumu da yönetmenizi sağlayacak yöntemleri keşfedeceksiniz.

“Taktiklere karşı doğru yaklaşım yapılan satışın kâr marjını belirler.”

Ali Kirman

Yazar Hakkında

  • Ali Kirman

    Orta öğrenimimi TED Ankara Koleji ve İngiliz Erkek Lisesi (EHSB)'de, yüksek öğrenimimi İngiltere'de, University of The West of England (UWE)'de ekonomi dalında B.A Economics derecesi alarak tamamladım. Özel sektörde kariyerimde ilerlerken babamın tavsiyesi ve ricasıyla 1991 yılında eğitim sektörüne geçiş yaptım. Bir dönem sonra eğitim sektöründe mutlu ve verimli olduğumu görünce tamamen çalışmalarımı bu yönde geliştirdim. Kısa süre içerisinde dünyanın sayılı şirketleri eğitim programlarıma ve konferanslarıma katılmaya başladılar ve halen katılmayı sürdürmektedirler. Bunlar içinde Coca Cola, Mc. Donalds, SMC, 3M, HP, Türk Telekom, Cisco, Daikin, BP vb. gibi daha birçok yerli ve global şirketi sayabiliriz. Ülkeme bilgi ve birikimlerimi paylaştığım üç kitap hediye ettim. Spor her zaman yaşamımın bir parçası olmuştur. Kendimi geliştirmeye çalışırken ruhumu görsel ve yazılı sanat yoluyla beslemeye özen göstermekteyim. Son yıllarda bilimsel temelli eğitimler veriyor ve insanbilim üzerine çalışmalar yapıyorum.