İşimiz, işinize yarayacak eğitimi vermek.

İş Hayatında Yazılı İletişimin İncelikleri

Kategori
İletişim
Eğitmen
Tamer Kütükçü
0 Değerlendirme

Eğitim Açıklaması


Hap Bilgisi

Hap Adı: “Contekstrin”

Ne İşe Yarar: İş hayatının rutin dinamikleri arasında yer alan ve 21. yüzyılda dijitalleşme ile daha da kritik bir konum elde eden e-posta, rapor, iş mektubu, müzakere ve polemik metinleri yazımlarında, “söylemi etkin bir biçimde kurma” becerisi edinmenizi sağlar. Bu stratejik eğitim paketi, ikna ediciliği kendi lehinize temin etme ya da görüş ayrılıklarına dayalı yazılı tartışmalardan galip ayrılma yetilerini kazandırır.

İçeriğindeki Etkin Maddeler: E-posta yazımında -içeriği ne olursa olsun- her türlü söylemi etkin bir biçimde kurma becerisi (e-postanın her birimine ilişkin dikkatler, taktikler ve ihtarlar), rapor ve iş mektuplarında ikna ediciliği pratik bir biçimde temin etme yöntemleri, yazılı metinler aracılığıyla yapılan müzakere, tartışma ve polemiklerden galip ayrılma stratejileri.

Uygunluğu: İş hayatında “yazışma” eylemi, günlük iş pratiğinin önemli bir parçası olanlar, düşüncelerini yazılı metinler aracılığıyla muhatabına iletmek, bu bağlamda etkili bir iletişim sağlamak, hatta bu yolla belli bir ikna ediciliği temin etmek durumunda olanlar ya da çalışma hayatında olası görüş ayrılıkları ve polemiklerden galip ayrılmanın önemli bir avantaja karşılık geldiği kişiler için uygundur.

Faydaları

Tamer Kütükçü, bir akademisyen (Sabancı Üniversitesi) ve araştırmacı olarak, “Contekstrin” Hap Eğitim ile iş hayatının bu bağlamdaki ihtiyaçlarına, iletişim alanında yapılan çalışmaları kendi uzmanlık alanı olan dilin incelikleri ile sentezleyerek çözüm yolları üretiyor. 

Bu Hap Eğitim Sayesinde:

  • Yazdığınız e-postalar ile düşüncelerinizi çok daha etkili bir biçimde karşı tarafa iletebilecek, bu sayede fikirlerinizi çok daha kolay kabul edilebilir hale getirebileceksiniz.
  • Rapor ve iş mektuplarınızda, geliştireceğiniz etkin argüman üretme teknikleri sayesinde, çok daha etkili bir söylem ortaya koyabilecek ve bu sayede ikna ediciliği rahatlıkla temin edebileceksiniz.
  • Görüş ayrılıkları, tartışma ve polemikleri içeren metinlerinizde, alacağınız taktik ve stratejiler neticesinde, çok daha kolay galip gelebileceksiniz.
  • Edineceğiniz tüm bu yetiler sayesinde, gerek muhatabınız gerekse iş çevrenizdeki kişiler nezdinde “çok daha saygı uyandıran bir kişi” haline gelebileceksiniz.

“Çalışma hayatımdaki sorunların yüzde doksanını yazının gücü ile aştım.”

Tamer Kütükçü

Yazar Hakkında

  • Tamer Kütükçü

    Tamer Kütükçü, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördü, yüksek lisans ve doktoraya da aynı bölümde devam etti. Edebiyat eğitiminin yanı sıra, lise yıllarında Bakırköylü eski ses sanatkârlarından Figen Haceroğlu’dan repertuar, fakülte yıllarında ise müzikolog-besteci Gönül Paçacı’dan Türk müziği tarihi ve sosyolojisi dersleri aldı. Bir taraftan da Murahtan Mungan’ın yaratıcı yazım çalışmalarına devam etti. Türk edebiyatı ile müziği ilgi alanlarının başlıcalarını oluştururken, her iki alanda da kayda değer ölçüde (2020 itibariyle sayıları 100’ü aşan) yayıma imza attı; pek çoğu hikâye, makale yazarlığı ve eğitim alanında olmak kaydıyla on sekiz ayrı ödül aldı. Sonradan merak sardığı iletişim konusunda yapılmış çalışmaları dikkatle inceleyerek, bunu kendi alanı olan dil ve yaratıcı yazarlıkla nasıl birleştirip imkânları genişletilmiş çözümler ortaya konabileceği hususunda kafa yordu. Halen Sabancı Üniversitesi’ndeki öğretim görevliliğini ve yanı sıra akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Yazarın hâlihazırda yayımlanmış altı kitabı bulunmaktadır.