İşimiz, işinize yarayacak eğitimi vermek.

Fanatik Müşteri Yaratmanın Yolları

Kategori
Müşteri
Eğitmen
B. Tolga Sasık
 190,00 Bu Eğitime Katılın

Eğitim Açıklaması

Hap Bilgisi

Hap Adı: Fanaticol

Ne İşe Yarar: İşimize ve müşterilerimize farklı bakış açıları ile bakmayı deneyerek herkesin gittiği yoldan farklı yollarla “Fanatik Müşteri Yaratma Yollarının” sağlanması hedeflenmektedir.

İçeriğindeki Etkin Maddeler: Müşteri memnuniyeti nedir? Neden önemlidir? Müşteriler nasıl kaybedilir? Şikayet Buzdağı: “Müşteri şikayetlerinin görünmeyen yüzü”, Şikayetleri satışa çevirme, İlgi maximizasyonu: “Beklenilen değil, beklenilmeyen hizmeti sunma”, Müşteri memnuniyeti bir strateji midir? Sosyal Medya’da müşteri yönetimi stratejileri

Uygunluğu: Hizmet ve Reel sektörlerde çalışan ve müşteri ile temas eden tüm satış ve back office kadroları ile işini hobi olarak görüp her müşteri kazandığında bir “bonus”, kaybettiğinde bir “can” kaybettiğini düşünebilecek yöneticiler için tavsiye edilir.

Faydaları

B. Tolga Sasık bu hap eğitimle tüm firma çalışanları için asıl hedefin eğlenerek ve severek yapacağınız bir iş modeli ile müşterilerin sizin için kavga edeceği, geceden kapınızda sıraya gireceği bir lovemark yaratmak olduğunu anlatmaktadır.

Bu hapımız sayesinde;

  • Nasıl tribünde para verip maça gelen taraftar tutkuyla bağlı olduğu forması ve arması için sahada savaşan oyuncular görmek isterse, size para harcayıp ürün ve hizmet alan müşterilerin de sattığınız ürün ve hizmete aidiyet duymanızı ve onlar için kendinizi parçalamanızı beklediğini göreceksiniz. Bunu yaparsanız Fanatik müşterileriniz, yapmazsanız sadece ucuz olduğunuz için sizi tercih eden destekçileriniz olduğunu anlayacaksınız.

  • Bazıları bildiğiniz şeyler olacak, bazılarıysa yeni. Biliyorsunuz da neden olmuyor madem? Çünkü yapmıyorsunuz ya da yapamıyorsunuz. Birçok sebebi var. Ama en önemlisi günlük operasyonel yükler nedeniyle geri çekilip stratejik olarak bakamamanız. İşte bu hap çakralarınızı açarak işinize ve müşterilerinize farklı bakış açıları ile bakmanızı sağlayacak.

  • 2 saat içinde göstereceği etki ile gözünüzdeki perdeleri kaldırarak sizi “işletme körlüğünden” kurtaracak.

  • Bazı şeyleri daha iyi anlamak, daha farklı açılardan bakabilmek için zaman zaman işten uzaklaşmanızı ve tıpkı bir drone kullanır gibi herkesin bulunduğu otobandan yükselip olayları, konuları, müşterileri, bizim iş yapış biçimlerimizi farklı bakış açıları ile değerlendirmenizi sağlayacak.

  • Ve uygulama sadece bununla sınırlı kalmayıp “koruyucu hekimlik” çerçevesinde sonrasında verilecek iletişim bilgileri üzerinden B. Tolga Sasık ile eğitim konuları hakkında mail yoluyla bilgi alışverişinde bulunma ve tartışma imkânı sağlanacaktır.

“Kazananlar engellerin arkasındaki fırsatları, kaybedenlerse fırsatların önündeki engelleri gören kişilerdir”

Tolga Sasık

Yazar Hakkında

  • B. Tolga Sasık

Değerlendirmeler

0
0 Oy
5 Yıldız
0%
0
4 Yıldız
0%
0
3 Yıldız
0%
0
2 Yıldız
0%
0
1 Yıldız
0%
0

Henüz hiç değerlendirme yapılmamış.

Değerlendirme bırak

“Fanatik Müşteri Yaratmanın Yolları” ile ilgili ilk değerlendirme yapan siz olun